Povremeni kašalj je fiziološka odbambena funkcija našeg organizma. Grlo i disajni putevi su bogati nervima koji su osetljivi na nadražujuće materije i podstiču njihovo uklanjanje - upravo aktom kašljanja. Ovakav odgovor organizma je veoma efikasan. Sluznica grla i pluća proizvodi malu količinu sluzi koja štiti disajne puteve i održava ih vlažnim, tj. deluje kao zaštitna barijera protiv raznih iritirajućih čestica i mikroba koje udišemo. Kašalj pomaže u mobilizaciji tj. pomeranju sluzi koje se uz štetne čestice izbacuje iz organizma.
Stoga, kašalj predstavlja odbrambeni mehanizam našeg organizma koji nastaje kao posledica iritacije grla i disajnih puteva nekim stranim telom. Pod stranim telom misli se na čestice prašine, alergena ili bakterija i virusa, čime se stimulišu nervi koji šalju poruku mozgu, a on vrši kontrakciju grudnih i trbušnih mišića kako bi se istisnuo vazduh i eliminisale čestice iz pluća.
Kašalj koji traje nekoliko nedelja ili kašalj koji izaziva promenjenu ili krvavu sluz može ukazivati na stanje koje zahteva posetu lekaru. Ponekad kašalj može biti veoma jak. Dugotrajno, snažno kašljanje može iritirati pluća i izazvati još intenzivniji kašalj. Takođe je iscrpljujuće i može izazvati nesanicu, vrtoglavicu ili nesvesticu, glavobolju, urinarnu inkontinenciju ili povraćanje.
Kašalj je obično znak da telo vašeg deteta pokušava da se oslobodi nekog iritirajućeg faktora. Uobičajeni uzroci kašlja su sledeći:
Postoje i drugi uzročnici kašlja kod dece. Zanimljivo je to da deca mogu kašljati po navici nakon perioda kašljanja koje je bilo izazvano nekim od gore navedenih uzroka. Nakon udisaja stranog predmeta poput hrane i malih igrački ili nakon udisanja zagađenog vazduha takođe se javlja kašalj kod dece, čija je sluznica reaktivnija nego kod odraslih.
Različiti tipovi kašlja su posledica različitog izazivača samog kašlja. Podelićemo kašalj na suv i produktivan, kako bismo lakše objasnili i način lečenja, iako se ova dva tipa najčešće smenjuju u određenom vremenskom periodu. Pored tipa kašlja, možemo ga podeliti i prema dužini trajanja na akutni i hronični. Akutni kašalj traje kratko, odnosno do tri nedelje, dok se hronični javlja u trajanju dužem od tri nedelje, čak i nekoliko meseci.
Većina kašlja je uzrokovana virusima i takav kašalj treba pustiti da ide svojim tokom. Ponekad ovo može potrajati i do 2 nedelje. Lekari obično ne propisuju antibiotike jer oni deluju samo protiv bakterija. Osim ako kašalj ne dozvoljava vašem detetu da spava, lekovi protiv kašlja nisu potrebni. Oni mogu pomoći detetu da prestane da kašlje, ali ne leče i sam uzrok kašlja. Ako koristite lek protiv kašlja bez recepta (OTC), prvo se posavetujte sa lekarom kako biste bili sigurni za tačnu dozu i da biste bili sigurni da je bezbedna za vaše dete.
Nemojte koristiti kombinovane lekove bez recepta - oni imaju više od jednog leka u sebi, a deca mogu imati više neželjenih efekata od odraslih i veća je verovatnoća da će doći do predoziranja lekom.
Lekovi protiv kašlja se ne preporučuju deci mlađoj od 6 godina, ali određeni sirupi na biljnoj bazi se mogu davati i deci starijoj od 2 ili 3 godine. Ukoliko niste sigurni za sigurnost primene, pročitajte uputstvo za korišćenje leka, ali se i konsultujte sa lekarom.
Da biste pomogli vašem detetu koje kašlje da se oseća bolje:
Kada posetiti lekara?
Uvek posetite lekara ukoliko uz kašalj ima i:
Deca su osetljivija od odraslih, njihova sluznica je reaktivnija, metabolizam brži, pa je samim tim češća pojava prehlade, ali je i njen tok kraći. Kašalj koji je posledica mnogih izazivača u većini slučajeva se povuče nakon kraćeg vremena, ali nekad može biti odlika i ozbiljnijeg stanja odnosno teže prehlade ili upale. Zbog toga je vrlo bitno pratiti ponašanje deteta, njegovu temperaturu, kao i konzistenciju i boju sekreta ukoliko je kašalj produktivan. Ukoliko se kašalj ne smiruje nakon nekoliko dana, temperatura ne jenjava i a kašalj progredira, obavezno posetite lekara. Vrlo je bitno da se dete adekvatno hrani, odnosno da se jača imuni sistem, kako bi ukoliko dođe do prehlade, one bile što manje simptomatske, ali kako bi došlo i do što lakšeg i bržeg oporavka.
Neki od preparada koje preporučujemo:
Mucoplant sirup za kašalj od bokvice 250ml Dr. Theiss
Alpenkraft sirup za kašalj 250ml
Herbiko sirup bršljan sa medom 125ml
Herbal Sept lizalice protiv kašlja 6kom Dr. Theiss
Tamara Ember, studentkinja medicine Univerziteta u Novom Sadu
Video na ovu temu možete pogledati ovde