Dijabetes, šećerna bolest, ili samo šećer, je metabolička bolest koja dovodi do povišenog nivoa šećera u krvi. Hormon insulin koji luči žlezda pankreas, deluje tako što šećer(glukozu), koji je dospeo nakon obroka u krvotok, pomera iz krvi u naše ćelije, u kojima se on skladišti ili koristi kao izvor energije. Problem kod same bolesti jeste taj što organizam osobe sa dijabetesom ili ne proizvodi dovoljno insulina ili ne može efikasno da koristi insulin koji proizvodi, ćelije ostaju gladne, bez energije i metabolički procesi bivaju neefikasni. Neregulisan visok šećer u krvi(koji je nakon gladovanja veći od 7mmol/l) može oštetiti nerve, oči, bubrege i druge organe. No, edukovanje o samom dijabetesu i preduzimanje koraka za njegovo moguće sprečavanje ili adekvatno lečenje može vam pomoći da zaštitite svoje zdravlje.
Najjednostavniji metod merenja trenutnog nivoa šećera u krvi jeste pomoću test tračica za krv ili urin koje se mogu raditi u kućnim uslovima.
Retko stanje koje se zove dijabetes insipidus nije povezano sa dijabetes melitusom, iako ima sličan naziv. To je drugačije stanje kod kog bubrezi uklanjaju previše tečnosti iz našeg organizma.
Svaki tip dijabetesa ima određene, karakteristične simptome, uzrok, kao i terapiju.
Važno je pomenuti i termin insulinska rezistencija, tj. predijabetes koji je značajan zbog toga što predstavlja stanje povišenog nivoa šećera u krvi, ali nedovoljnog da bi se to stanje nazvalo dijabetesom. Insulinska resistancija može voditi ka razvoju dijabetesa tipa 2, a može se i održavati godinama, što zavisi od mnoštva faktora poput ishrane i fizičke aktivnosti, na koje svakako možemo uticati.
Simptomi dijabetesa mogu biti toliko blagi da ih je u početku teško uočiti. Uzrokovani su porastom šećera u krvi i uključuju neke opšte simptome kao što su:
Gestacijski dijabetes
Većina žena koje razviju gestacijski dijabetes nemaju nikakve simptome. Ovo stanje se najčešče otkriva tokom rutinskog testa šećera u krvi ili oralnog testa tolerancije na glukozu, koji se obično radi između 24. i 28. nedelje trudnoće.
U retkim slučajevima, žena sa gestacijskim dijabetesom će takođe osetiti povećanu žeđ ili mokrenje.
Dijagnoza dijabetesa može da se postavi na osnovu više parametara, od kojih su nam najznačajniji:
Dijabetes je stanje koje može biti prisutno od detinjstva ili se razviti u zrelom životnom dobu. Na njegov razvoj utiču:
Različiti uzroci su povezani sa drugim tipom dijabetesa, pa će samim tim i terapija zavisiti od tipa i težine bolesti.
Kao posledice dijabetesa, odnosno neregulisanog nivoa šećera u krvi može doći do brojnih komplikacija poput problema sa:
Dijabetes je stanje koje ne može da nestane, tj. da se izleči u onom pravom smislu te reči, ali može da se drži pod kontrolom što omogućava osobi sa dijabetesom, sasvim normalan život. Svakako da je neophodna dodatna disciplina, kako u načinu života tako i u redovnosti terapije, da bi se bolest iskontrolisala na željeni način. Pored adekvatne terapije oralnim ili parenteralnim preparatima(insulinska olovka, pumpa) koju propisuje lekar, poželjno je preduprediti komplikacije gore navedenih organskih sistema vođenjem zdravog načina života kao i poželjnom suplementacijom preparatima koji utiču na normalno funkcionisanje prvenstveno krvnih sudova i nervnih ćelija.
Neki od proizvoda koje preporučujemo:
Solgar Chromium Picolinate 100mcg - 90 tableta
NervIN kontrol 600 - 30 tableta
Tamara Ember, studentkinja medicine Univerziteta u Novom Sadu
Video na ovu temu možete pogledati ovde