ULJA ILI LOSIONI ZA KOžU – šTA JE BOLJE?

Većina osoba sa suvom kožom se najmanje jednom u životu susrela sa dilemom: da li kupiti ulje ili losion za telo? Šta bi bio bolji izbor? Odgovor zavisi od stanja Vaše kože i cilja koji biste želeli da postignete. Pripremili smo za Vas nekoliko smernica kako bismo Vam olakšali dilemu.

 

 

Fotografija: Anastasiia Ostapovych

 

 

Prvi korak je razumevanje kako deluju:

 

Biljna ulja zaključavaju vlagu u koži, dakle – sprečavaju da se izgubi već postojeća vlažnost kože. Takođe, ulja su po strukturi vrlo slična strukturi površinskog lipidnog sloja kože, te ih koža prepoznaje kao vlastite masti. To im omogućava da se lako upiju i jako brzo omekšaju oštećenu kožu.
Ulja mogu da sadrže i druge biljne lekovite sastojke, koji umiruju upaljenu kožu.

Losioni su po sastavu smeša vodene i masne (uljane) faze. Nakon nanošenja, voda većim delom ispari, ostavljajući prijatan osećaj hlađenja na koži, koji posebno prija posle sunčanja. U isto vreme preostala uljana faza i jedan deo vodene faze se upijaju u kožu, koju intenzivno hidriraju i vraćaju joj elastičnost.
 

 

Drugi korak je prepoznati potrebe vlastite kože:

 

Ukoliko je koža dugotrajno suva, beživotna i hrapava, verovatno joj nedostaje unutrašnje vlage. Tada losioni mogu da pomognu jer vezuju vodu u koži, vraćaju zdravi tonus kože i omekšavaju je. Takođe, ako je Vaša koža masnija, vodenasti losioni bi bili bolji izbor nego ulja, jer ne ostavljaju mastan trag, a istovremeno dovoljno hidriraju kožu.

Osetljivu kožu sklonu pojavi crvenila i urastanja dlačica posle brijanja, biljna ulja umiruju, sprečavaju upalne procese i ujedno neguju. Ulja su prirodan i potpuno neškodljiv način za uklanjane i najtvrdokornije šminke.
Takođe, deo obavezne rutine nakon kupanja bi trebala biti nega mirišljavim biljnim uljima, upravo zbog sprečavanja da vlaga ispari sa kože.

 

Bonus savet – nemojte sasvim obrisati kožu peškirom, nego nanesite ulje na još uvek vlažnu kožu kako bi se vlaga efikasnije upila direktno u kožu.

 

 

Kako se koriste losioni?

 

Budući da nisu masni, losioni se nanose u bogatijem sloju, jer će koža da ih relativno brzo upije. Idealno je naneti losion posle sunčanja, nakon kupanja na suvu kožu ili bilo kada u toku dana za instant hidrataciju kože. Takođe, losioni mogu biti posebno formulisani za različita kožna stanja – za crvenilo, osetljivu kožu, masnu kožu, sa blagim piling efektom, itd.
 


Kako se koriste ulja za kožu?

 

Za ulja važi izreka „manje je više“. Mala količina ulja se lako razmazuje i pokriva veću površinu kože. Najbolje ih je nanositi odmah nakon tuširanja, na još uvek vlažnu kožu, kako bi se vlaga zadržala u koži. Zbog ostavljanja sjajnog traga, odličan su izbor za isticanje preplanulog tena tokom leta. Važno je sačekati nekoliko minuta da se ulje potpuno upije, kako ne bi ostavilo neželjene fleke po odeći.
 

 

Fotografija: Kelly Sikkema

 

 

Na kraju – koje su razlike između najpoznatijih biljnih ulja?

 


Avokadovo ulje

vrlo brzo prodire kroz naboranu i suvu kožu. Bogato vitaminima A, D, E, K i B kompleksa. Umiruje svrab i upale kože. Obnavlja ispucalu kožu. Prija osetljivoj koži i koži sklonoj aknama.


Jojobino ulje

reaguje sa sebumom, blago otpušuje pore i pomaže uklanjanju nečistoća. Pogodno i za problematičnu masnu kožu sklonu aknama. Vraća koži sjaj, dobro hidrira i obnavlja oštećenu kožu. Deluje antibakterijski i nije komedogeno.

 

Maslinovo ulje

čest sastojak preparata za negu suve kože. Hrani i omekšava kožu, olakšava zarastanje površinskih manjih povreda, smiruje upalne procese i sprečava odavanje vlage iz kože. Sprečava fotostarenje kože. Lako skida vodootpornu šminku. Deluje poput regeneratora na trepavice i obrve.

 

Bademovo ulje

pogodno za sve tipove kože, posebno za suvu i osetljivu kožu. Dobro uklanja šminku i nečistoće. Glavni sastojak čuvene Pavlovićeve masti. Sprečava nastanak strija, zbog povećavanja elastičnosti kože. Smiruje iritacije i crvenila kože.

 

Kokosovo ulje

temeljno čisti kožu i od masnih nečistoća, može da se koristi kao prvi korak pri nezi kože. Kao 15 – minutna maska omekšava i hidrira kožu lica. Prirodna zamena za meleme i labela za usne. Pogodan i kao tretman za zanoktice. Umiruje svrab i deluje antibakterijski.

 

 

 

Tekst: Jelena Đorđić, mr ph.